Fotograf Janek Sedlář a jeho úžasné pohlednice lesů

                                       79_02                                                             
 
 

Janek se narodil v roce 1987 a pochází z Lipova. Téměř 15 let bydlel ve Veselí nad Moravou a vystudoval střední uměleckou školu se zaměřením na keramiku. V tuto dobu se však probudil vztah k fotografii a tak si Janek půjčoval otcův fotoaparát a zkoušel své první snímky.

„Toto životní období bylo poněkud divoké a ukončil jsem ho rozhodnutím razantně změnit svůj životní styl. Po této změně jsem ucítil potřebu chodit více do přírody. Začal jsem o víkendech pravidelně vyrážet do Bílých Karpat, které mně přitahují dodnes a vzniká zde většina mých prací.  Nabalím si batoh na 2-3 dny a putuju, při tom fotím. Při dlouhém putování je Člověk těžší v nohách a lehčí na mysli. Osvěží to ducha a obnoví životní energii.“

„Díky opravdu častým návratům do lesů a hor jsem svědkem nádherných a neopakovatelných momentů. Je úžasné procházet se brzo ráno mlžnou lesní krajinou, nikde ani živáčka, či stát na vrcholu hory při východu slunce, když se dole ještě spí. V těchto okamžicích si naplno uvědomuju krásu našeho života. Tyto jedinečné zkušenosti se však slovy předat nedají, člověk tam prostě potřebuje být přítomen a naplno prožívat daný okamžik všemi smysly. Tuto možnost divák sledující fotografii nemá. Tento smyslový deficit se snažím obejít zprostředkováním emocí a pocitů, které jsem měl na daném místě. Abych toho docílil používám v postprodukci svobodně a intuitivně barvy, které mnohdy nesouvisí s realitou.
Doporučuju proto při sledování mé práce vypnout mozek a dívat se spíše srdcem…

 

 

79_17                  Pohlednice Janka Sedláře

 

 

 

Navštivte Jankův web, kde se dočtete více a kde si můžete prohlédnout všechny fotografie – www.janeksedlar.com